www.newsline.com.ua
11/02/2019 17:00

Чи загрожує світовій економіці нова глобальна криза

Світова економіка сповільнює темпи зростання. Та чи означає це загрозу нової економічної кризи у світі?
Поки що такий сценарій видається малоймовірним. Нещодавня зміна риторики провідних фінансових регуляторів в бік пом'якшення монетарної політики посилює впевненість фондових ринків, що будуть зроблені кроки для підтримки економічного зростання. Разом із покращенням настроїв на фінансових ринках відновився інтерес інвесторів і до ринків країн, що розвиваються.
Останнє особливо важливо для України в складний рік виборів і пікових виплат за зовнішнім боргом.
Та все ж нинішня глобальна ситуація залишається досить нестійкою. І саме тому варто розглянути всі ключові фактори, що впливають на світову економіку.
Тривожна статистика
Ключові регіони світу демонструють все більше ознак послаблення економічного зростання.
У США індикатор поточної ділової активності показав зниження зростання до 1,5% у січні з 4% у вересні, інфляція залишається нижче цільового рівня 2% ФРС, а очікування бізнесу і споживачів також далекі від оптимістичних. У Китаї майже кожен значущий економічний індикатор в останні місяці виявився нижчим, ніж очікувалось, обсяги торгівлі зменшуються, зростання реального ВВП в четвертому кварталі 2018 року зменшилося до 6,4% (вперше з 2010 року - нижче 6,5%), а індекс очікувань менеджерів із закупівель показує скорочення економічної активності вперше за два роки.
ВВП єврозони в четвертому кварталі минулого року зріс лише на 0,2% порівняно з попереднім кварталом - це найнижчий показник за останні чотири роки.
Посилення негативних сигналів стривожило фінансові ринки ще минулого року, і з кінця вересня ключові фондові індекси покотилися донизу: до кінця 2018 року S&P500 упав на 14%, FTSE100 - на 9%, Nasdaq - на 17%.
Все ж переважна більшість аналітиків вважають, що ще рано говорити про економічну рецесію. За даними агенції Bloomberg, в 2019 році очікується уповільнення зростання світового ВВП лише до 3,5%, після 3,7% в 2018-м.
[BANNER1]
Наскільки дійсно ослабленою буде світова економіка в наступні рік-два, багато в чому визначатимуть ефективність макроекономічної політики в ключових регіонах - США, Китаї та ЄС, а також здатність світових лідерів впоратися з посиленням геополітичних викликів.
З часу глобальної економічної кризи 2007-2009 років національні регулятори досягли успіху в підтримці інвестиційного попиту провідних світових економік, і їхню роль у відновленні стабільного зростання складно переоцінити. Однак зараз їхнє завдання ускладнюється через високий рівень накопичених боргів.
Більше того, ефективність ресурсу кількісного пом'якшення, що забезпечив вихід з минулої кризи, може все більше знижуватися з подальшим використанням.
Ситуацію ще більш ускладнює посилення політичних викликів.
Торговий конфлікт США і Китаю, вихід Великої Британії з ЄС без відповідної угоди, а також зростання торгового протекціонізму - все це становить найбільшу небезпеку своїми непередбачуваними наслідками і може завдати серйозної шкоди світовій економіці.
Рівняння на США
Вирішальне значення для глобального економічного зростання може мати розворот в політиці центрального банку США.
[L]
Починаючи з 2015 року Федеральна резервна система дев'ять разів підвищувала облікові ставки на 25 базисних пунктів до поточних 2,25% -2,5% і ще в грудні попереджала ринки про подальші підвищення в 2019 році. Однак 30 січня глава ФРС Джей Пауелл заявив, що ймовірність зниження ставок тепер так само висока, як і ймовірність їх підвищення.
Така різка зміна риторики, разом з рішенням призупинити розкриття планів із підняття ключових ставок, а також переглянути політику нормалізації балансу ФРС, дала фінансовим ринкам сигнал про значне пом'якшення монетарної політики ФРС.
Це також надало можливість іншим центробанкам, в першу чергу Народному банку Китаю, більш впевнено пом'якшувати свою процентну політику, не побоюючись спричинити ослаблення національної валюти проти долара США.
Багато спостерігачів вважають, що нинішні рівні облікових ставок досить збалансовані, з можливістю зниження майже на 250 базисних пунктів у разі серйозного економічного спаду. Водночас ринок праці залишається недостатньо насиченим і все ще спостерігається значне зростання зарплат. Це зберігає потенціал зростання інфляції і може не дозволити ФРС зволікати з подальшим підвищенням ставок.
Зниження податків американських корпорацій адміністрацією Трампа також дало потужний поштовх американській економіці.
Разом з тим, це спричинило втрати держбюджету, який виріс до 3,8% ВВП в 2018 році. Малоймовірно, що в 2019-му влада США буде здатна надати економіці додаткові фіскальні стимули.
Китай сповільнює Європу
Ознаки серйозного уповільнення китайської економіки вже змушують держава мобілізовувати ресурси на її стимулювання. В цьому році китайська влада планує задіяти різні важелі, включаючи монетарне пом'якшення, фіскальне стимулювання і точкове регулювання регіонального ринку нерухомості. Економіка може відчути позитивний ефект від додаткового припливу кредитних коштів вже в кінці першого - на початку другого кварталу 2019-го.
Разом з тим, повністю уникнути уповільнення Китаю навряд чи вдасться.
[BANNER2]
Фіскальне стимулювання прискорить зростання дефіциту держбюджету, на що уряд не піде. Суттєвому ж пом'якшенню монетарної політики перешкоджають значне зростання боргового навантаження економіки, необхідність надати пріоритет якісній стороні економічного зростання, а також небажання державних банків брати на себе додаткові ризики кредитування приватного сектора.
Більш обережне ставлення китайського керівництва до фінансового стимулювання не передбачає кредитного буму таких самих масштабів, як в 2010 і 2016 роках.
Сповільнення зростання китайської економіки з кінця минулого року почало позначатися і на Європі.
Істотним негативним фактором також стає погіршення ділових очікувань через політичні проблем, головні з яких - наслідки безконтрольного Brexit, зростання популізму в Італії та інших країнах, протести у Франції. Однак ризики рецесії в Європі залишаються низькими завдяки досить високому рівню зайнятості, зростанню доходів, зниженню цін на енергоносії і сприятливим умовам фінансування.
Та все ж Європейський центральний банк демонструє готовність діяти і за більшої кількості ознак ослаблення економіки.
У зв'язку з цим на початку березня цілком імовірне рішення ЄЦБ про продовження програми щодо цільових операцій довгострокового рефінансування - нестандартного монетарного інструменту, за допомогою якого ЄЦБ надає довгострокові кредити банкам і стимулює їх розширювати кредитування споживачів і бізнесу в єврозоні.
Не виключено також перенесення планів підвищення облікової ставки в більш пізні терміни, ніж раніше оголошений грудень 2019-го.
Торговельне перемир'я
Ще один істотний ризик для світової економіки - ескалація торгового протистояння США і Китаю.
Вже з 1 березня, за відсутності суттєвого прогресу в переговорах, США можуть збільшити імпортні мита для товарів з Китаю з 10% до 25%. І така перспектива серйозно турбує фінансові ринки.
Складність переговорів полягає в тому, що США хочуть домогтися не тільки більш збалансованого торгового обміну, а й гарантій китайської влади щодо запобігання витоку технологій, захисту інтелектуальної власності, усунення нетарифних бар'єрів, а також початку структурних реформ, що усувають субсидування галузей китайської економіки. Масштаб обговорюваних проблем дуже великий, і дискусії, швидше за все, триватимуть ще довго після визначеного терміну.
Останнім часом сторони заявляють про значний прогрес у переговорах.
У досягненні домовленостей зацікавлені як китайська влада, яка хотіла б уникнути відчутного удару по експорту країни, так і адміністрація Трампа, якій необхідно продемонструвати успіхи в одному з ключових напрямів зовнішньої політики напередодні виборів.
За базовим сценарієм можна очікувати досягнення попередньої угоди і продовження переговорів.
* * * * *
Загалом, незважаючи на серйозні виклики, глобальна макроекономічна ситуація дозволяє зберігати обережний оптимізм.
Світові фондові ринки схвально зустріли кардинальний розворот в риториці ФРС, і за січень ключові фондові індекси S&P500 і FTSE100 зросли на 8% і 3% відповідно. Продовжують надходити сигнали від китайської влади про плани підтримати китайську економіку, намітився прогрес у торгових переговорах США і Китаю - усе це також підтримує фондові й сировинні ринки.
Як наслідок, відновився й інтерес інвесторів до цінних паперів ринків країн, що розвиваються. Останнє є критично важливим для українського уряду, якому належить виплатити в цьому році рекордну суму в $4,7 млрд з обслуговування зовнішнього боргу.
Попри нестійкий стан світової економіки, загроза нової кризи поки не виглядає актуальною. Можна навіть сказати, що нинішня ситуація швидше є сприятливою для України.
Публікації в рубриці "Експертна думка" не є редакційними статтями і відображають винятково точку зору автора

По материалам www.eurointegration.com.ua

Російські експортери втратили $6,3 млрд через санкції Заходу

19.02.2019 в 10:03

Сума збитків від економічних санкцій проти Росії для російських експортерів стан...

Loading...

Россия начнет продавать космические полеты по маршруту Гагарина

19.02.2019 в 09:56

Глава «Роскосмоса» Дмитрий Рогозин объявил о старте проекта для косм...

...

Подвійний теракт в Ідлібі: 24 загиблих, понад 50 поранених

19.02.2019 в 09:49

В результаті подвійного теракту у північно-західному сирійському місті Ідліб заг...

Loading...

Туск заявил о высокой репутации Порошенко в Европе

19.02.2019 в 09:44

Президент Европейского совета Дональд Туск высоко оценил усилия президента Украи...

...

В РФ заявили о нарушении прав 43 россиян в украинских тюрьмах

19.02.2019 в 09:39

Аппарат уполномоченного по правам человека в РФ Татьяны Москальковой располагает...

У Нюрнбергу через бомбу часів Другої світової евакуювали 8 тисяч людей

19.02.2019 в 09:28

У німецькому Нюрнбергу знайшли нерозірвану авіабомбу часів Другої світової війни...

Уряд Угорщини розпочав кампанію проти президента Єврокомісії

19.02.2019 в 09:04

Уряд Угорщини почав кампанію, націлену на президента Європейської комісії Жана-К...

Business Insider составил список 20 лучших смартфонов 2019 года

19.02.2019 в 08:45

Журнал Business Insider составил список лучших смартфонов за 2019 год. По версии...

Міністри уряду Британії вимагають від Мей припинити погрожувати ЄС "жорстким" Brexit

19.02.2019 в 08:42

Чотири міністри уряду Великої Британії вимагали від прем'єр-міністра Терези Мей ...

Нацбанк немного укрепил курс гривны

19.02.2019 в 08:41

Национальный банк Украины на вторник, 19 февраля 2019 года, укрепил официальный ...

Батьків екс-прем'єра Італії посадили під домашній арешт у справі про шахрайство

19.02.2019 в 08:22

Батьків колишнього прем'єр-міністра Італії Маттео Ренці помістили під домашній а...

"Рух 5 зірок" виступив проти суду над Сальвіні, якого звинувачують у викраденні

19.02.2019 в 07:59

Італійський "Рух 5 зірок" проголосував у понеділок проти того, щоб надати дозвіл...

Юнкер: ЄС не виступатиме проти затримки Brexit

19.02.2019 в 07:43

Європейський Союз дав зрозуміти, що дозволить Великій Британії відкласти вихід з...

Гройсман рассказал, когда Украина сможет отказаться от импорта газа

19.02.2019 в 07:35

Премьер-министр Украины Владимир Гройсман заявил, что Украина сможет отказаться ...

Меркель обеспокоена напором США против «Северного потока – 2»

19.02.2019 в 07:32

Канцлер ФРГ Ангела Меркель встревожена растущей агрессией США в отношении строит...

Украина вошла в тройку главных торговых «врагов» России

19.02.2019 в 07:26

Ограничительные меры, введенные против российских товаров за рубежом, нанесли эк...

Туск: продовження реформ – найкраща шана Небесній сотні

18.02.2019 в 20:48

Президент Європейської ради Дональд Туск наголосив на важливості продовження реф...

Государство уже заработало на «евробляхерах» более 11 миллиардов

18.02.2019 в 20:30

Поступления в государственный бюджет от оформления автомобилей с иностранной рег...

Шведську студентку, яка затримала літак з афганцем, оштрафували

18.02.2019 в 20:20

21-річну шведську студентку Елін Ерссон, яка відмовилась сідати у пасажирський л...

Россия обошла Саудовскую Аравию по добыче нефти

18.02.2019 в 19:55

В декабре 2018 года Россия заняла второе место в мире по объему добычи нефти. Эт...

7 июля православные отмечают праздник Рождества Иоанна Предтечи

07.07.2015 в 11:40

Христиане сегодня вспоминают того, кто тысячи людей подготовил к встрече с Богом, к восприятию Слова...

В 2015 году в Украине уровень бедности населения вырастет до 33%

06.07.2015 в 21:21

В 2015 году в Украине ожидается рост уровня бедности до 33%. Об этом говорится в национальном доклад...

СБУ объявила в розыск Дмитрия Табачника

07.07.2015 в 11:20

Экс-министр образования Дмитрий Табачник объявлен в розыск Службой безопасности Украины. Об этом ска...

Вузы будут принимать у абитуриентов сертификаты ВНО только 2015 года - эксперт

07.07.2015 в 01:15

В 2015 году высшие учебные заведения смогут принимать сертификаты внешнего независимого оценивания т...

В зоне АТО начала действовать новая пропускная система

07.07.2015 в 10:41

Сегодня, 7 июля, начинают действовать электронные пропуска в зону проведения антитеррористической оп...

Далай-лама планирует отпраздновать 80-летие в Калифорнии

06.07.2015 в 08:32

Духовный лидер Тибета Далай-лама намерен отпраздновать свое 80-летие в Калифорнии. Об этом сообщают ...

Статус участника АТО получили около тысячи военнослужащих ВМС — Минобороны

06.07.2015 в 08:16

Статус участника АТО получили около тысячи военнослужащих Военно-морских сил Украины. Об этом заявил...

Британские астрономы открыли пять новых черных дыр

07.07.2015 в 10:20

Британские астрономы сообщают об обнаружении пяти гигантских черных дыр, которые ранее были скрыты о...

В киосках Киева продолжают продавать пиво, несмотря на запрет

07.07.2015 в 03:02

В торговых точках Киева продолжают продавать пиво, несмотря на то, что с 1 июля 2015 года вступили в...