www.newsline.com.ua
19/02/2019 17:34

Гра у миротворця: як спроба Варшави допомогти Америці принесла Польщі самі проблеми

13-14 лютого Варшава приймала конференцію "миру та безпеки", ініційовану Сполученими Штатами, в якій мали взяти участь "сильні нашого світу".
Її метою було де-юре обговорити проблеми гонки озброєнь, кібербезпеки, боротьби проти тероризму та забезпечення безпеки на Близькому Сході (відбудову Сирії після 9-річної громадянської війни, ізраїльсько-палестинський конфлікт та план Дональда Трампа щодо його нормалізації, майбутнє стримування терористів Ісламської держави). Але де-факто вийшло тільки провести збори "антиіранського клубу", куди представників Тегерана навіть не запросили.
[BANNER1]
Чому у Варшаві?
На перший погляд, ідея "Близькосхідної конференції у Варшаві" може звучати так само дивно, як і, приміром, "конференція щодо Венесуели у Києві".
Польща - країна-член НАТО і ЄС, вона ніколи не намагалася стати впливовим гравцем на "близькосхідній шахівниці". Та й історично Варшава не сприймається як звичне нейтральне місце для багатосторонніх переговорів, на кшталт Женеви, Гельсінкі або Відня.
Чому ж тоді Варшава? Відповідь дуже проста:
так польський уряд хотів догодити США та передусім Дональду Трампу.
Ще під час передвиборчої кампанії та згодом, після перемоги, Трамп постійно наголошував, що "боротьба проти демонічного Ірану" та "любов до Ізраїлю" є головними американськими зовнішньополітичними векторами на Близькому Сході.
Логічним наслідком цього став вихід США з Іранської ядерної угоди JCPOA - Joint Comprehensive Plan of Action, що стався 8 травня 2018 року.
Що ж до Варшави, то вона, на тлі погіршення відносин із Брюсселем, була зацікавлена за будь-яку ціну зберегти підтримку США.
Окрім геополітичного бажання, польський уряд переслідує більш практичні цілі:
Польща зацікавлена у спорудженні бази НАТО на своїй території. Ця база, вже названа пресою "Форт Трамп", має на меті захистити Польщу та показати світові могутність "американського захисту". Вже в березні 2019 року Пентагон має надати Конгресу США звіт щодо рентабельності розміщення військової бази на території західного сусіда України.
Правляча польська партія "Право та справедливість" , розраховуючи на сплеск американської підтримки, хоче таким чином забезпечити собі перемогу на парламентських виборах у листопаді 2019 року. Ставлення до Вашингтона у Польщі - виключно позитивне, тож покращення відносин із США має стати "козирем" у передвиборчих перегонах.
[BANNER2]
Чому зараз?
Нині у своїй зовнішній політиці президент Трамп, створюючи суспільний розголос про зменшення американської активності на Близькому Сході, керується ідеєю перекласти відповідальність за забезпечення безпеки на своїх союзників (Ізраїль, Саудівську Аравію та інші сунітські монархії Перської затоки).
Неодноразово порушувалося питання про створення прототипу "Близькосхідного НАТО" (MESA - Middle East Strategic Alliance), та через низку проблем (саудівсько-катарські протиріччя та небажання Єгипту, Оману та Кувейту ставати на чиюсь сторону у протистоянні Ірану та Саудівської Аравії) проект провалився.
Але концепція "перекладення відповідальності" залишається актуальною.
У грудні минулого року Трамп оголосив про виведення американського контингенту з Сирії, яке має закінчитись до квітня 2019-го.
Оголосивши про вихід з "іранської угоди" та наклавши санкції на Тегеран, США хочуть "дотиснути" ісламську республіку до укладення нового договору. Механізм форумів може стати у нагоді. За американським задумом, конференція мала зібрати американських союзників на Близькому Сході, щоби вкотре узгодити позиції щодо Ірану і продемонструвати сильну спільну позицію. При цьому від початку планувалося, що варшавська конференція стане першою з цілої серії подібних зустрічей.
Ще одна потреба пов’язана з тим, що проведення таких форумів надає лідерам Ізраїлю та сунітських монархій можливість спілкуватися без встановлення дипломатичних відносин.
На "злитому відео" з конференції можна почути розмову прем’єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньяху з міністрами країн Перської затоки, в ході якої вони обговорювали "диявольські гріхи" Ірану. По суті, палестинське питання, через яке досі спілкування було неможливим, відходить на другий план у порівнянні з важливістю боротьби проти Ірану. Виступ міністра закордонних справ Бахрейну Халіда бін Ахмада Аль-Халіфи, в якому він заявив, що іранська загроза важливіша за права палестинців, ще раз підтверджує дане твердження.
Розділена Європа
США та Польща запросили на конференцію більш ніж 70 держав світу. Проте, на розчарування Вашингтона та Варшави, влаштувати масштабне обговорення не вдалося.
Росія, ключовий союзник Ірану на Близькому Сході, відмовилась делегувати представників. Ліван та Палестина, яка взагалі назвала конференцією "ізраїльсько-американською конспірологією, покликаною знищити палестинську проблему", також відмовились їхати.
Навіть Федеріка Могеріні, верховний представник ЄС у закордонних справах та з політики безпеки, відмовилась бути присутньою на конференції. З великих європейських країн тільки Британія надіслала міністра закордонних справ Джеремі Ханта. Німеччина та Франція надіслали кар’єрних дипломатів, а не очільників зовнішньополітичних відомств.
Що зумовило таку позицію європейських держав?
Річ у тім, що ЄС та США мають різні погляди щодо Ірану.
Іран залишається важливим геоекономічним партнером "великих держав" ЄС, в тому числі головним торговельним партнером Німеччини на Близькому Сході. І взагалі, Ісламська республіка - це величезний 80-мільйоний ринок для європейського експорту.
Після виходу з іранської ядерної угоди США хотіли, але не змогли змусити ЄС зробити те саме та долучитися до антиіранських санкцій, незважаючи на погрози Трампа щодо можливої торговельної війни.
Країни ЄС навіть запропонували та імплементували в життя механізм продовження торгівлі з Іраном попри антиіранські санкції.
Брюссель намагається врятувати життя Іранській ядерній угоді. Поки все вдається: понад те, новий звіт МАГАТЕ показав, що Іран виконує всі взяті зобов’язання.
Зрештою, все закінчилось погано для самої Польщі.
[BANNER4]
Через пару днів після анонсу проведення варшавської конференції заступник міністра закордонних справ Польщі прибув до Тегерана. Він гарантував іранській владі, що конференція не перетвориться на збори "антиіранського клубу".
Незважаючи на обіцянки Варшави, Вашингтон вирішив зробити інакше.
Непередбачувані наслідки
У той самий час, частково через цю посередницьку активність, Польща увійшла у досить гострий конфлікт з Ізраїлем.
[L]
Почалося все ще під час конференції: видання Jerusalem Post процитувало прем’єр-міністра Ізраїлю, який нібито звинуватив поляків у співпраці з нацистами.
І хоча згодом офіс Нетаньяху заявив, що його неправильно зрозуміли, Варшава ці пояснення не сприйняла та скасувала спільний саміт Вишеградської четвірки з Ізраїлем у Єрусалимі.
Не вдалося і змістити акцент з іранського питання. Оскільки представники Палестини відмовились брати участь, обговорення "плану Трампа" щодо ізраїльсько-палестинського питання не склалося.
Як зазначив виданню Al Jazeera колишній польський посол в Афганістані Пьотр Лукашевич, "Польща втратила контроль над порядком денним конференції, передавши його США, Ізраїлю та Саудівській Аравії".
Постає питання: що далі?
Очевидно, що Штати, попри сумнівний успіх зібрання у Варшаві, будуть впроваджувати свою політику "перекладення відповідальності на союзників" на Близькому Сході.
Як вже було сказано, не можна очікувати, що ця конференція буде єдиною у своєму роді. Тому чекаємо на появу нових майданчиків, створених під проводом американців для обговорення проблем безпеки, та в першу чергу іранської загрози для Ізраїлю та сунітських монархій Перської затоки.
Автор: Віктор Карвацький,
для Європейської правди

По материалам www.eurointegration.com.ua

Люксембург виділяє 500 тис. євро на гуманітарні проекти в Україні

25.03.2019 в 15:25

Міністр закордонних справ Люксембургу Жан Ассельборн анонсував надання фінансово...

Loading...

Настроения немецкого бизнеса начали улучшаться

25.03.2019 в 15:22

Настроения в деловых кругах Германии в марте начали улучшаться после шести месяц...

...

Смоленська катастрофа: британські експерти підтвердили сліди вибухівки на уламках Ту-154М

25.03.2019 в 15:05

Британська лабораторія судово-вибухових речовин Forensic Explosives Laboratory, ...

Loading...

За неделю в Украине от кори умерли 4 человека

25.03.2019 в 15:05

За период с 15 по 21 марта в Украине от осложнений кори умерло четыре человека, ...

...

Гриценко обещает легализовать огнестрельное оружие в случае победы

25.03.2019 в 14:59

Кандидат в президенты Украины, лидер партии «Гражданская позиция» Ан...

Прем'єр Греції: турецькі винищувачі переслідували мій вертоліт

25.03.2019 в 14:54

Прем'єр-міністр Греції Алексіс Ципрас заявив, що турецькі винищувачі переслідува...

Прем’єр Косова звільнив заступника міністра через коментарі про НАТО

25.03.2019 в 14:51

Прем’єр-міністр Косова Рамуш Харадінай звільнив заступника міністра юстиці...

Политолог: Вояж Бойко в Москву копия визита туда Витренко в 2006

25.03.2019 в 14:49

Политолог Андрей Золотарев на своей странице в Фейсбук напомнил о том, как когда...

ЕС готов к возможному «жесткому» Brexit 12 апреля

25.03.2019 в 14:38

Евросоюз завершил подготовку к возможному выходу 12 апреля Великобритании из сос...

Порошенко снова заговорил о налоге на выведенный капитал

25.03.2019 в 14:28

Закон о налоге на выведенный капитал (НнВК) необходимо принять до выборов Верхов...

У Nord Stream 2 вважають, що отримають дозвіл Данії на побудову газопроводу

25.03.2019 в 14:22

Компанія, яка займається побудовою газопроводу "Північний потік-2", сподівається...

Украина предлагает европейцам в аренду украинские ПХГ

25.03.2019 в 14:15

Украина в условиях угрозы прекращения транзита российского газа через украинскую...

СНБО снял санкции с Приднестровского метзавода, контролируемого близким к Путину олигархом

25.03.2019 в 14:05

На сайте Президента Украины появился указ, который вводит в силу решение Совета ...

МЗС Литви рекомендує громадянам зробити щеплення від кору перед візитом в Україну

25.03.2019 в 14:02

Міністерство закордонних справ Литви радить подорожуючим в Україні бути щепленим...

Аеропорт Франкфурта скасовує рейси через проблеми із програмним забезпеченням

25.03.2019 в 13:55

Німецька авіакомпанія Lufthansa скасує 46 рейсів з Франкфурта в понеділок на тлі...

Исключение приднестровских металлургов из санкционного списка СНБО назвали провокацией против украинской промышленности

25.03.2019 в 13:55

Решение Совета национальной безопасности и обороны Украины о новых антироссийски...

Порошенко заявил о приближении «точки невозврата» к прошлому

25.03.2019 в 13:48

В ближайшие пять лет Украина пройдет точку невозврата к прошлому, заявляет украи...

Майже половина українців підтримує вступ до ЄС, за НАТО – 44,2%

25.03.2019 в 13:30

49% українців вважають, що Україна має рухатися в напрямку вступу до Європейсько...

«Укрзализныця» выделяет на развитие инфраструктуры только 25% капитальных инвестиций, что явно недостаточно, - Дубневич

25.03.2019 в 13:14

Государственный монополист «Укрзализныця» выделяет на развитие инфра...

Король Іспанії годину не міг зійти з літака в Аргентині через відсутність високого трапа

25.03.2019 в 12:59

Король Іспанії Філіп VI і його дружина Летісія після прибуття з візитом до Арген...

Далай-лама планирует отпраздновать 80-летие в Калифорнии

06.07.2015 в 08:32

Духовный лидер Тибета Далай-лама намерен отпраздновать свое 80-летие в Калифорнии. Об этом сообщают ...

Вузы будут принимать у абитуриентов сертификаты ВНО только 2015 года - эксперт

07.07.2015 в 01:15

В 2015 году высшие учебные заведения смогут принимать сертификаты внешнего независимого оценивания т...

Британские астрономы открыли пять новых черных дыр

07.07.2015 в 10:20

Британские астрономы сообщают об обнаружении пяти гигантских черных дыр, которые ранее были скрыты о...

В киосках Киева продолжают продавать пиво, несмотря на запрет

07.07.2015 в 03:02

В торговых точках Киева продолжают продавать пиво, несмотря на то, что с 1 июля 2015 года вступили в...

СБУ объявила в розыск Дмитрия Табачника

07.07.2015 в 11:20

Экс-министр образования Дмитрий Табачник объявлен в розыск Службой безопасности Украины. Об этом ска...

В 2015 году в Украине уровень бедности населения вырастет до 33%

06.07.2015 в 21:21

В 2015 году в Украине ожидается рост уровня бедности до 33%. Об этом говорится в национальном доклад...

В зоне АТО начала действовать новая пропускная система

07.07.2015 в 10:41

Сегодня, 7 июля, начинают действовать электронные пропуска в зону проведения антитеррористической оп...

Статус участника АТО получили около тысячи военнослужащих ВМС — Минобороны

06.07.2015 в 08:16

Статус участника АТО получили около тысячи военнослужащих Военно-морских сил Украины. Об этом заявил...

7 июля православные отмечают праздник Рождества Иоанна Предтечи

07.07.2015 в 11:40

Христиане сегодня вспоминают того, кто тысячи людей подготовил к встрече с Богом, к восприятию Слова...