www.newsline.com.ua
17/02/2019 09:21

Неготовність до безвізу: як реагувати на порушення прав наших громадян на кордоні

Між Україною та Ізраїлем наростає гучний дипломатичний скандал. В ізраїльському аеропорту імені Бен-Гуріона вже кілька років поспіль нерідко "розвертають" українських громадян, інших тримають на кордоні годинами. МВС Ізраїля каже, що така практика пояснюється збільшенням числа нелегальних мігрантів з України.
Та останім часом ця проблема набула неприпустимого масштабу. Кількість українців, яким відмовляють у в'їзді, часом перевищує півсотні на одному рейсі.
У відповідь Україна зважилася на дзеркальні дії. 15 лютого у аеропорту "Бориспіль" 35 громадянам Ізраїлю відмовили у в'їзді на територію України через відсутність достатніх коштів або не підтверджену мету візиту. В свою чергу Ізраїль на знак протесту затримав цілий літак з України зі 140 українськими громадянами.
І хоча пізніше цей конфлікт було врегульовано, проблема, що склалася, вимагає втручання на урядовому рівні.
*****
Чимало людей як в Україні, так і за кордоном, вважають, що це лише Київ ходить по світу із простягнутою рукою і випрошує лібералізацію візового режиму, а то й запровадження безвізового режиму для короткотермінових поїздок.
Насправді сьогодні це не так. Далеко не так. За останні чотири роки Києву вдалося зробити неймовірний прорив у питанні лібералізації поїздок наших громадян за кордон. Для власників українських біометричних паспортів відкриті практично всі країни Європи, багато країн Латинської Америки і Азії.
Майже кожного місяця додається та чи інша країна, куди українці можуть подорожувати без віз. Ось і цього тижня набула чинності угода з Уругваєм.
В роботі МЗС ще декілька угод, а також звернень іноземних урядів з пропозиціями лібералізувати режим взаємних поїздок громадян. Відомо, що, наприклад, ЄС здійснює регулярний огляд стану виконання угод про безвізові поїздки, зокрема, з Україною. Мовляв, скільки порушень з боку українців, тощо...
Але разом із тим давно настав час і нам посилити і поглибити наш власний аналіз виконання двосторонніх домовленостей, а можливо і їх перегляду. Більш глибокий аналіз потрібен і для врахування при укладанні нових угод щодо лібералізації візових режимів.
І тут стан речей у деяких випадках дуже тривожний через, як комусь не виявиться дивним, неготовність урядів окремих країн дотримуватися навіть власних законів і порядків, а також укладених домовленостей з Україною. А це призводить до масових порушень прав громадян нашої держави на території цих країн.
Подекуди такі порушення фіксуються тисячами на рік.
І що цікаво, практично вся вина перекладається на громадян України. Хоча первинним джерелом правопорушення є слабкість, небажання або вибірковість у своїх підходах державних органів і работодавців іноземних країн дотримуватися власного законодавства.
Відтак, у деяких країнах державні органи свідомо закривають очі на те, що у них під носом і масово нелегально наймають українських громадян на роботу. Наймають на умовах, які відверто порушують права українців - як соціальні так і економічні, що веде до масових порушень прав людини загалом.
[BANNER1]
Я категорично не сприймаю тезу про те, що первинна вина лежить на українських громадянах. Адже якби іноземні юридичні і фізичні особи не брали на роботу українських громадян, то не було б масових порушень трудового і імміграційного законодавства. Ну не можуть тисячі і тисячі українців бути "самозайнятим" іноземним населенням і "індивідуальними підприємцями" у таких масштабах.
Що цікаво, є такі країни, де попри підписання двосторонніх угод про легальне працевлаштування українських громадян, їх продовжують наймати на роботу сотнями і тисячами в обхід цих угод. Бо так же дешевше. Так ти платиш українцям малу частку від того, що ти мав би заплатити як легальному робітнику, такі і фондам пенсійного і соціального заходу, а ще й податковій.
І коли мова йде про країни ЄС, то тут більш-менш картина зрозуміла, хоча і строката. Є країни, де за нелегальний найм так дають по рукам, що практично жоден працедавець навіть не подумає про те щоб найняти українців. І там порушення безвізового режиму поїздок носять поодинокий характер.
Але є країни, де, як каже один мій колега, "можна домовитися". І в країнах категорії "можна домовитися", якраз і відбуваються масові порушення.
І це не лише країни Центральної і Східної Європи, де українські робочі руки - це питання збереження темпів економічного зростання. Руки, якими власне створюється національний продукт і добробут, хоча про це не кожний місцевий політик заявить через сором'язливість або подекуди просто блюзнірство.
Є країни, які міцно стоять на ногах, а їх ВВП практично не залежить від притоку українських робочих.
Але ж спокуса найняти українську прибиральницю, доглядальницю або няню настільки велика, що навіть представники "добропорядних" верст населення цим "грішать".
І тут не лише приваблива демпінгова ціна українських робочих рук, а й подекуди, believe it or not, суто расистські міркування. Адже біла, часто із вищою освітою, українська няня-християнка, куди "комфортніша", аніж африканка або азійка. Не для кого не таємниця, що "з великим полегшенням" у 90-ті роки багато іспанських, італійських та інших родин позбулися філіппінських хатніх робітниць, коли масово почали з'являтися "європейські" українки.
У таких країнах або сором'язливо про це мовчать, або згадують лише тоді, коли цього вимагають міркування, наприклад, передвиборної кампанії.
[BANNER2]
Але хочу нагадати, кожний факт нелегального найму українських громадян за кордоном чи то на заводи і компанії, чи то у родини, де батькам не до дітей, а дітям не до старих батьків - це порушення компаніями і іноземними громадянами законів своїх держав і майже у 100% випадків прав українських громадян. Це факт! І тягар притягнення до відповідальності власних фізичних і юридичних осіб лежить на урядах і парламентах цих країн. А також на їх політиках!
Особливо гостро ця проблема стоїть у тих країнах, які не є ані членами ЄС, ані Ради Європи. Деякі з яких, хоча і пишаються тим, що вони "усталені" чи то "визнані" демократії, але вони по факту не є частиною, ані брюссельських, ані страсбурзьких стандартів і механізмів їх захисту.
Відтак, і податися українцям нема куди, хіба у місцеві правоохоронні чи судові органи, а там "рука руку миє". Особливо мене дивує, коли мої іноземні колеги, з невеличких країн кажуть, що їх поліції, мінпраці і спецслужбам так складно виявити, хто ж там нелегал.
А тим часом, як в українській приказці, "Хто винен? - Невістка!". А невістка ж, звісно, українка.
Аналіз і причини порушень прав українських робітників, туристів інших громадян за кордоном буде посилений.
Більш наполегливо вимагатиметься притягнення до відповідальності тих, хто порушує такі права. Буде оцінюватися масштаб і характер порушень прав українців за кордоном, а також ступень готовності і дієвості урядів іноземних країн боротися із власними фізичними і юридичними особами, які порушують права громадян України, зокрема, унаслідок незаконного працевлаштування інших форм експлуатації.
Недопустимо, щоб тривала практика, коли через неготовність, небажання, вибірковий характер дій іноземних урядів, в результаті яких має місце масштабне нелегальне працевлаштування, у кожному українському туристі на кордоні бачили порушника імміграційних правил.
В разі, якщо іноземні уряди не будуть, належним чином ставитися до боротьби з нелегальним наймом працедавцями на роботу українських громадян, якщо права українських туристів і подорожуючих будуть систематично порушуватися, зокрема, на кордоні, слід переглянути умови поїздок громадян і в тому числі. доцільність збереження безвізового режиму для громадян тих країн, де права наших співвітчизників порушуються.
Право безвізово подорожувати в Україну має бути не лише визнанням того, що країна громадянства гостя досягла високих стандартів життя і прав людини для своїх. Право безвізово подорожувати в Україну має надаватися громадянам тих країн, де поважають громадян України, їх права і гідність.
А українці, які відвідують іноземні країни, мають гідно представляти свою країну, зокрема, поважати закони країни відвідання. Ніхто з них відповідальності за це не знімав. Це стосується і іноземних звичаїв і традицій, а як вони не подобаються, то краще сидить вдома.
Публікації в рубриці "Експертна думка" не є редакційними статтями і відображають винятково точку зору автора

По материалам www.eurointegration.com.ua

Угорщина хоче створити війська територіальної оборони за прикладом Польщі

19.03.2019 в 20:49

Угорщина хоче скористатися досвідом Польщі і створити добровольчі війська терито...

Loading...

Аваков обсудил честные выборы с послом Франции

19.03.2019 в 20:22

Министр внутренних дел Украины Арсен Аваков обсудил с послом Франции в Украине И...

...

Трамп вирішив визнати Бразилію головним союзником за межами НАТО

19.03.2019 в 20:21

Президент США Дональд Трамп заявив, що він "дуже серйозно" розглядає, яку підтри...

Loading...

В подъезде столичного дома прогремел взрыв: есть пострадавший

19.03.2019 в 20:01

В подъезде жилого дома в Днепровском районе Киева произошел взрыв неустановленно...

...

Назарбаев перед заявлением об отставке звонил Путину

19.03.2019 в 19:52

Президент Казахстана Нурсултан Назарбаев до своей отставки поговорил по телефону...

В апреле «Нафтогаз» будет продавать бизнесу газ на 16% дешевле, чем населению

19.03.2019 в 19:30

НАК «Нафтогаз Украины» в апреле 2019 года снизит цену на природный г...

У Європарламенті показали фільм про українських "заручників Путіна"

19.03.2019 в 19:18

У Європейському парламенті у вівторок, 19 березня, показали фільм "Заручники Пут...

Трамп обвинил Google и ведущие соцсети в поддержке «радикальных левых демократов»

19.03.2019 в 19:16

Президент США Дональд Трамп считает, что компания Google, а также социальные сет...

В Угорщині опозиційних депутатів оштрафували на $150 тисяч за протест у парламенті

19.03.2019 в 18:58

36 угорських депутатів від опозиції оштрафували на суму до розміру місячної заро...

Митрополит Онуфрий встретился с главой Миссии ОБСЕ по наблюдению за выборами

19.03.2019 в 18:38

19 марта митрополит Киевский и всея Украины Онуфрий в своей резиденции в Киево-П...

Прем'єрка Румунії назвала хабарі "культурою віддячувати" - євродепутат

19.03.2019 в 18:30

Прем'єр-міністр Румунія Віоріка Денчиле заявила, що в її країні немає корупції і...

ЄС розповів, від чого залежатиме рішення про перенесення дати Brexit

19.03.2019 в 18:30

Продовження переговорів про Brexit після дедлайну 29 березня, коли Британія за п...

"Жовті жилети" пішли на штурм офісу генпрокурора Британії

19.03.2019 в 18:16

Понад 20 протестувальників у жовтих жилетах спробували увірватися до офісу генер...

Украинскую гривну стали реже подделывать

19.03.2019 в 18:10

Национальный банк Украины (НБУ) констатирует низкий уровень подделок банкнот нац...

Екс-глава Європейської ради: одного дня британці повернуться

19.03.2019 в 17:56

Колишній голова Європейської ради Герман ван Ромпей вважає: якщо Британія вийде ...

В столице Саудовской Аравии построят самый крупный в мире городской парк

19.03.2019 в 17:47

Король Саудовской Аравии Сальман бен Абдель Азиз Аль Сауд дал старт строительств...

Президент Чехії - готельєрам: росіян поменшало, але китайці платять краще

19.03.2019 в 17:33

Президент Чехії Мілош Земан під час відвідин курортних Карлових Варів розповів т...

Полиция задержала второго подозреваемого в поджоге магазина Roshen

19.03.2019 в 17:33

Правоохранители задержали еще одного подозреваемого в поджоге магазина Roshen в ...

Apple выпустила новый iMac

19.03.2019 в 17:21

Компьютер iMac с процессором Intel 9-го поколения был представлен в Купертино ко...

Міністр у Франції пояснила, що змусило її назвати свого кота Brexit

19.03.2019 в 17:19

Процес виходу Британії з ЄС "потребує почуття гумору", пояснила французький міні...

Далай-лама планирует отпраздновать 80-летие в Калифорнии

06.07.2015 в 08:32

Духовный лидер Тибета Далай-лама намерен отпраздновать свое 80-летие в Калифорнии. Об этом сообщают ...

В киосках Киева продолжают продавать пиво, несмотря на запрет

07.07.2015 в 03:02

В торговых точках Киева продолжают продавать пиво, несмотря на то, что с 1 июля 2015 года вступили в...

Статус участника АТО получили около тысячи военнослужащих ВМС — Минобороны

06.07.2015 в 08:16

Статус участника АТО получили около тысячи военнослужащих Военно-морских сил Украины. Об этом заявил...

В 2015 году в Украине уровень бедности населения вырастет до 33%

06.07.2015 в 21:21

В 2015 году в Украине ожидается рост уровня бедности до 33%. Об этом говорится в национальном доклад...

В зоне АТО начала действовать новая пропускная система

07.07.2015 в 10:41

Сегодня, 7 июля, начинают действовать электронные пропуска в зону проведения антитеррористической оп...

7 июля православные отмечают праздник Рождества Иоанна Предтечи

07.07.2015 в 11:40

Христиане сегодня вспоминают того, кто тысячи людей подготовил к встрече с Богом, к восприятию Слова...

Британские астрономы открыли пять новых черных дыр

07.07.2015 в 10:20

Британские астрономы сообщают об обнаружении пяти гигантских черных дыр, которые ранее были скрыты о...

Вузы будут принимать у абитуриентов сертификаты ВНО только 2015 года - эксперт

07.07.2015 в 01:15

В 2015 году высшие учебные заведения смогут принимать сертификаты внешнего независимого оценивания т...

СБУ объявила в розыск Дмитрия Табачника

07.07.2015 в 11:20

Экс-министр образования Дмитрий Табачник объявлен в розыск Службой безопасности Украины. Об этом ска...