www.newsline.com.ua
17/02/2019 09:21

Неготовність до безвізу: як реагувати на порушення прав наших громадян на кордоні

Між Україною та Ізраїлем наростає гучний дипломатичний скандал. В ізраїльському аеропорту імені Бен-Гуріона вже кілька років поспіль нерідко "розвертають" українських громадян, інших тримають на кордоні годинами. МВС Ізраїля каже, що така практика пояснюється збільшенням числа нелегальних мігрантів з України.
Та останім часом ця проблема набула неприпустимого масштабу. Кількість українців, яким відмовляють у в'їзді, часом перевищує півсотні на одному рейсі.
У відповідь Україна зважилася на дзеркальні дії. 15 лютого у аеропорту "Бориспіль" 35 громадянам Ізраїлю відмовили у в'їзді на територію України через відсутність достатніх коштів або не підтверджену мету візиту. В свою чергу Ізраїль на знак протесту затримав цілий літак з України зі 140 українськими громадянами.
І хоча пізніше цей конфлікт було врегульовано, проблема, що склалася, вимагає втручання на урядовому рівні.
*****
Чимало людей як в Україні, так і за кордоном, вважають, що це лише Київ ходить по світу із простягнутою рукою і випрошує лібералізацію візового режиму, а то й запровадження безвізового режиму для короткотермінових поїздок.
Насправді сьогодні це не так. Далеко не так. За останні чотири роки Києву вдалося зробити неймовірний прорив у питанні лібералізації поїздок наших громадян за кордон. Для власників українських біометричних паспортів відкриті практично всі країни Європи, багато країн Латинської Америки і Азії.
Майже кожного місяця додається та чи інша країна, куди українці можуть подорожувати без віз. Ось і цього тижня набула чинності угода з Уругваєм.
В роботі МЗС ще декілька угод, а також звернень іноземних урядів з пропозиціями лібералізувати режим взаємних поїздок громадян. Відомо, що, наприклад, ЄС здійснює регулярний огляд стану виконання угод про безвізові поїздки, зокрема, з Україною. Мовляв, скільки порушень з боку українців, тощо...
Але разом із тим давно настав час і нам посилити і поглибити наш власний аналіз виконання двосторонніх домовленостей, а можливо і їх перегляду. Більш глибокий аналіз потрібен і для врахування при укладанні нових угод щодо лібералізації візових режимів.
І тут стан речей у деяких випадках дуже тривожний через, як комусь не виявиться дивним, неготовність урядів окремих країн дотримуватися навіть власних законів і порядків, а також укладених домовленостей з Україною. А це призводить до масових порушень прав громадян нашої держави на території цих країн.
Подекуди такі порушення фіксуються тисячами на рік.
І що цікаво, практично вся вина перекладається на громадян України. Хоча первинним джерелом правопорушення є слабкість, небажання або вибірковість у своїх підходах державних органів і работодавців іноземних країн дотримуватися власного законодавства.
Відтак, у деяких країнах державні органи свідомо закривають очі на те, що у них під носом і масово нелегально наймають українських громадян на роботу. Наймають на умовах, які відверто порушують права українців - як соціальні так і економічні, що веде до масових порушень прав людини загалом.
[BANNER1]
Я категорично не сприймаю тезу про те, що первинна вина лежить на українських громадянах. Адже якби іноземні юридичні і фізичні особи не брали на роботу українських громадян, то не було б масових порушень трудового і імміграційного законодавства. Ну не можуть тисячі і тисячі українців бути "самозайнятим" іноземним населенням і "індивідуальними підприємцями" у таких масштабах.
Що цікаво, є такі країни, де попри підписання двосторонніх угод про легальне працевлаштування українських громадян, їх продовжують наймати на роботу сотнями і тисячами в обхід цих угод. Бо так же дешевше. Так ти платиш українцям малу частку від того, що ти мав би заплатити як легальному робітнику, такі і фондам пенсійного і соціального заходу, а ще й податковій.
І коли мова йде про країни ЄС, то тут більш-менш картина зрозуміла, хоча і строката. Є країни, де за нелегальний найм так дають по рукам, що практично жоден працедавець навіть не подумає про те щоб найняти українців. І там порушення безвізового режиму поїздок носять поодинокий характер.
Але є країни, де, як каже один мій колега, "можна домовитися". І в країнах категорії "можна домовитися", якраз і відбуваються масові порушення.
І це не лише країни Центральної і Східної Європи, де українські робочі руки - це питання збереження темпів економічного зростання. Руки, якими власне створюється національний продукт і добробут, хоча про це не кожний місцевий політик заявить через сором'язливість або подекуди просто блюзнірство.
Є країни, які міцно стоять на ногах, а їх ВВП практично не залежить від притоку українських робочих.
Але ж спокуса найняти українську прибиральницю, доглядальницю або няню настільки велика, що навіть представники "добропорядних" верст населення цим "грішать".
І тут не лише приваблива демпінгова ціна українських робочих рук, а й подекуди, believe it or not, суто расистські міркування. Адже біла, часто із вищою освітою, українська няня-християнка, куди "комфортніша", аніж африканка або азійка. Не для кого не таємниця, що "з великим полегшенням" у 90-ті роки багато іспанських, італійських та інших родин позбулися філіппінських хатніх робітниць, коли масово почали з'являтися "європейські" українки.
У таких країнах або сором'язливо про це мовчать, або згадують лише тоді, коли цього вимагають міркування, наприклад, передвиборної кампанії.
[BANNER2]
Але хочу нагадати, кожний факт нелегального найму українських громадян за кордоном чи то на заводи і компанії, чи то у родини, де батькам не до дітей, а дітям не до старих батьків - це порушення компаніями і іноземними громадянами законів своїх держав і майже у 100% випадків прав українських громадян. Це факт! І тягар притягнення до відповідальності власних фізичних і юридичних осіб лежить на урядах і парламентах цих країн. А також на їх політиках!
Особливо гостро ця проблема стоїть у тих країнах, які не є ані членами ЄС, ані Ради Європи. Деякі з яких, хоча і пишаються тим, що вони "усталені" чи то "визнані" демократії, але вони по факту не є частиною, ані брюссельських, ані страсбурзьких стандартів і механізмів їх захисту.
Відтак, і податися українцям нема куди, хіба у місцеві правоохоронні чи судові органи, а там "рука руку миє". Особливо мене дивує, коли мої іноземні колеги, з невеличких країн кажуть, що їх поліції, мінпраці і спецслужбам так складно виявити, хто ж там нелегал.
А тим часом, як в українській приказці, "Хто винен? - Невістка!". А невістка ж, звісно, українка.
Аналіз і причини порушень прав українських робітників, туристів інших громадян за кордоном буде посилений.
Більш наполегливо вимагатиметься притягнення до відповідальності тих, хто порушує такі права. Буде оцінюватися масштаб і характер порушень прав українців за кордоном, а також ступень готовності і дієвості урядів іноземних країн боротися із власними фізичними і юридичними особами, які порушують права громадян України, зокрема, унаслідок незаконного працевлаштування інших форм експлуатації.
Недопустимо, щоб тривала практика, коли через неготовність, небажання, вибірковий характер дій іноземних урядів, в результаті яких має місце масштабне нелегальне працевлаштування, у кожному українському туристі на кордоні бачили порушника імміграційних правил.
В разі, якщо іноземні уряди не будуть, належним чином ставитися до боротьби з нелегальним наймом працедавцями на роботу українських громадян, якщо права українських туристів і подорожуючих будуть систематично порушуватися, зокрема, на кордоні, слід переглянути умови поїздок громадян і в тому числі. доцільність збереження безвізового режиму для громадян тих країн, де права наших співвітчизників порушуються.
Право безвізово подорожувати в Україну має бути не лише визнанням того, що країна громадянства гостя досягла високих стандартів життя і прав людини для своїх. Право безвізово подорожувати в Україну має надаватися громадянам тих країн, де поважають громадян України, їх права і гідність.
А українці, які відвідують іноземні країни, мають гідно представляти свою країну, зокрема, поважати закони країни відвідання. Ніхто з них відповідальності за це не знімав. Це стосується і іноземних звичаїв і традицій, а як вони не подобаються, то краще сидить вдома.
Публікації в рубриці "Експертна думка" не є редакційними статтями і відображають винятково точку зору автора

По материалам www.eurointegration.com.ua

5 відповідей про програш Росії у трибуналі ООН: моряки, нові санкції та деталі рішення

25.05.2019 в 19:04

Субота принесла Україна важливу проміжну перемогу на міжнародному фронті. Морськ...

Loading...

Количество пострадавших при взрыве в Таиланде возросло до 130

25.05.2019 в 17:59

Количество пострадавших при взрыве в порту Лаем Чабанг в Таиланде на грузовом су...

...

Відмова від виконання Трибуналу ООН буде дуже дорого коштувати РФ – юрист

25.05.2019 в 17:53

Можливе невиконання Російською Федерацією наказу Міжнародного трибуналу з морськ...

Loading...

Ради своих сверхприбылей Коломойский отменяет запуск энергорынка и идет на конфликт с ЕС и США, - блогер

25.05.2019 в 17:38

Ради получения льготных тарифов для своего ферросплавного бизнеса олигарх Игорь ...

...

Суд в США заблокировал строительство части стены на границе с Мексикой

25.05.2019 в 17:18

Окружной суд заблокировал постройку отдельных участков стены на границе США и Ме...

Земан програв суд щодо наклепу проти екс-радника

25.05.2019 в 16:56

Районний суд Праги 1 визнав, що президент Чехії озвучив неправдиві данні щодо св...

МИД направило России ноту из-за визита Володина в Крым

25.05.2019 в 16:53

МИД Украины направило ноту протеста России в связи с несогласованным с Украиной ...

Українські моряки мають бути звільнені протягом найближчих днів - МЗС

25.05.2019 в 15:49

У випадку невиконання Росією рішення Трибуналу ООН з морського права на неї можу...

США передали Украине два контрбатарейных радара

25.05.2019 в 15:45

США передали Украине два контрбатарейных радара. Об этом сообщается на странице ...

Зеленский прокомментировал решение Трибунала ООН об освобождении украинских моряков

25.05.2019 в 15:42

Президент Украины Владимир Зеленский убежден, что выполнение Россией приказа Меж...

Адвокат Трампа встретился с бывшим украинским дипломатом

25.05.2019 в 14:48

Адвокат президента США Дональда Трампа Рудольф Джулиани на прошлой неделе встреч...

Україна очікує від РФ швидке звільнення моряків

25.05.2019 в 14:43

Україна очікує на швидке виконання Росією рішення трибуналу ООН з морського прав...

МЗС РФ відреагувало на програш у Трибуналі ООН

25.05.2019 в 14:32

Міністерство закордонних справ РФ оприлюднило коментар для ЗМІ щодо оголошення р...

"Гнойовий скандал" у Талліні – підприємець креативно відповів мерії

25.05.2019 в 14:16

Підприємець Хейно Війк, якому належить нерухомість у самому центрі Таліну в знак...

Морской трибунал обязал Россию освободить три украинских корабля и захваченных моряков

25.05.2019 в 14:15

Международный трибунал ООН по морскому праву (МТМП) вынес решение, которым обяза...

Трибунал ООН з морського права зобов’язав Росію відпустити захоплених моряків

25.05.2019 в 13:42

Постійно діючий трибунал, створений у відповідності до Конвенції ООН з морського...

Трибунал ООН визнав своє право розглянути суперечку України та РФ щодо моряків

25.05.2019 в 13:21

Постійно діючий трибунал, створений у відповідності до Конвенції ООН з морського...

У Середземному морі врятовано 2 човни із 216 мігрантами

25.05.2019 в 13:17

Патрульний корабель мальтійських збройних сил в Середземному морі підібрав 216 м...

В первый день избирательной кампании открыто два уголовных дела из-за подкупа избирателей

25.05.2019 в 13:06

Три сообщения о нарушениях избирательного законодательства в первый день избират...

Петиция за отставку главы АП набрала необходимые голоса

25.05.2019 в 12:52

Петиция за отставку главы Администрации президента Андрея Богдана набрала на сай...

Вузы будут принимать у абитуриентов сертификаты ВНО только 2015 года - эксперт

07.07.2015 в 01:15

В 2015 году высшие учебные заведения смогут принимать сертификаты внешнего независимого оценивания т...

Далай-лама планирует отпраздновать 80-летие в Калифорнии

06.07.2015 в 08:32

Духовный лидер Тибета Далай-лама намерен отпраздновать свое 80-летие в Калифорнии. Об этом сообщают ...

В киосках Киева продолжают продавать пиво, несмотря на запрет

07.07.2015 в 03:02

В торговых точках Киева продолжают продавать пиво, несмотря на то, что с 1 июля 2015 года вступили в...

В 2015 году в Украине уровень бедности населения вырастет до 33%

06.07.2015 в 21:21

В 2015 году в Украине ожидается рост уровня бедности до 33%. Об этом говорится в национальном доклад...

Британские астрономы открыли пять новых черных дыр

07.07.2015 в 10:20

Британские астрономы сообщают об обнаружении пяти гигантских черных дыр, которые ранее были скрыты о...

Статус участника АТО получили около тысячи военнослужащих ВМС — Минобороны

06.07.2015 в 08:16

Статус участника АТО получили около тысячи военнослужащих Военно-морских сил Украины. Об этом заявил...

В зоне АТО начала действовать новая пропускная система

07.07.2015 в 10:41

Сегодня, 7 июля, начинают действовать электронные пропуска в зону проведения антитеррористической оп...

СБУ объявила в розыск Дмитрия Табачника

07.07.2015 в 11:20

Экс-министр образования Дмитрий Табачник объявлен в розыск Службой безопасности Украины. Об этом ска...

7 июля православные отмечают праздник Рождества Иоанна Предтечи

07.07.2015 в 11:40

Христиане сегодня вспоминают того, кто тысячи людей подготовил к встрече с Богом, к восприятию Слова...